Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak wyczyścić zamszową torebkę? Poradnik pielęgnacyjny

Zamsz to bardzo popularny rodzaj naturalnej skóry zwierzęcej. Jest miękki, o lekko mechatej powierzchni, co czyni go bardzo przyjemnym w dotyku, a do tego w zależności od ułożenia włosia zmienia się jego kolor. Często szyje się z niego torebki, dlatego warto wiedzieć, jak utrzymać ten materiał w czystości.

Jak często powinno się czyścić zamszowe torebki?

Regularna pielęgnacja skóry wydłuża jej żywotność. Torebka jest szczególnie narażona na zabrudzenia, bo nosi się ją przez cały czas na wierzchu, i to nie tylko w pomieszczeniach, ale przede wszystkim na zewnątrz, co oznacza, że grozi jej kurz, opady atmosferyczne, zanieczyszczenia powietrza, brud z samochodu, ławek, komunikacji publicznej, podłóg oraz innych miejsc. Do tego dochodzą jeszcze ślady codziennego użytkowania, od rąk, jedzenia, napojów oraz rzeczy noszonych w torebce.

Jeśli to torebka codzienna, warto ją czyścić co kilka dni, chociaż pobieżnie, z kurzu, okruchów, drobnych śmieci nagromadzonych wewnątrz. Gruntowne czyszczenie zamszowej torebki wystarczy przeprowadzać co kilka tygodni, chyba że wcześniej zauważymy widoczne zabrudzenia. Tłuste plamy powinno się usuwać od razu, tak samo jak zabrudzenie np. kawą, winem bądź innym płynem, który ciężko się spiera.

Czy zamszową torebkę można wyprać w pralce?

Zamsz to miękki materiał, przypominający grube tkaniny, z jakich szyje się ubrania, dlatego wiele osób się zastanawia, czy takiego zamszowego dodatku nie można po prostu wyprać w pralce, z detergentem i odplamiaczem. Pralka z pewnością jest wygodniejsza od ręcznego czyszczenia, jednak zamsz wyjątkowo źle znosi kontakt z dużą ilością wody, i po takim praniu torebka najpewniej kompletnie się zdeformuje, utraci oryginalny kolor, a struktura zamszu ulegnie uszkodzeniu.

Ręczne pranie i namaczanie w misce również nie wchodzi w grę – najlepsze w przypadku zamszu jest czyszczenie na sucho. Torebkę z uporczywymi zabrudzeniami można też oddać do pralni chemicznej lub do kaletnika zajmującego się pielęgnacją i konserwacją wyrobów skórzanych.

Czego użyć do czyszczenia zamszu?

Do czyszczenia zamszowej torebki polecane są specjalne, drewniane szczotki z bardzo miękkim włosiem oraz szczoteczki gumowe. Punktowe zabrudzenia dają się też usunąć zwykłą gumką do mazania. Jeśli czyszczenie na sucho nie przyniosło spodziewanego efektu, można torebkę przetrzeć wilgotną, miękką szmatką z odrobiną mydła, ale bez pocierania.

Na trudne plamy pomaga jeszcze talk lub skrobia – nakłada się je miejscowo i zostawia na kilkanaście godzin, a następnie szczotkuje.

Jak wyczyścić zamszową torebkę w środku?

Brud gromadzi się nie tylko na zewnętrznej powierzchni, pojawia się więc pytanie, jak wyczyścić zamszową torebkę od wewnątrz. Wybór metody zależy od tego, czym wykończone jest wnętrze torebki, bo najczęściej nie jest to zamsz, tylko podszewka z jedwabiu lub sztucznej tkaniny. Przed myciem wnętrza torebki dobrze jest ją odwrócić i dokładnie wytrzepać.

Podszewkę można przetrzeć gąbką nasączoną wodą z niewielką ilością delikatnego detergentu lub wilgotną ściereczką czyszczącą. Większym wyzwaniem będą ślady po kosmetykach i długopisach, bo ich sama woda nie zmyje i potrzebny będzie spirytus, zmywacz do paznokci, sok z cytryny lub ocet – każdą taką substancję (z wyjątkiem zmywacza) rozcieńczamy wodą, ponieważ w zbyt dużym stężeniu mogą one uszkodzić tkaninę. Najlepiej, gdy podczas czyszczenia podszewki gąbka nie ma kontaktu z zamszem – w wielu modelach materiał można odciągnąć od torebki, bo jest on doszyty tylko w kilku miejscach, a nie połączony z zamszem na całej swojej powierzchni.